Εθνική Γυναικών: Ιταλία – Ελλάδα 56-70

636

Με όπλο την άμυνα και την Εβίνα Μάλτση σε πολύ καλή αγωνιστικά ημέρα η Εθνική Γυναικών σημείωσε την πρώτη της νίκη στα φιλικά προετοιμασίας ενόψει του Ευρωμπάσκετ της Τσεχίας.

Επικράτησε στη Ρώμη της Ιταλίας με 70-56 με την αρχηγό να σημειώνει 30 πόντους. Η Εθνική παρά τις απουσίες (Σωτηρίου, Λύμουρα και Φασούλα) είχε καλή απόδοση στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης δείχνοντας θετικά στοιχεία.

Η Ελλάδα μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 15-10 έχοντας βρει λύσεις στην επίθεση. Η Ιταλία προσπάθησε να ισορροπήσει την κατάσταση, με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ωστόσο, να βρίσκει μπροστά το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα με 35-32.

Η συνέχεια ανήκει ολοκληρωτικά στην Ελλάδα που επέβαλε το ρυθμό της, η Μάλτση ήταν ασταμάτητη, ενώ σημαντική ήταν η βοήθεια από τις Κοσμά και Καλτσίδου και έτσι στο τέλος της τρίτης περιόδου το σκορ έγινε 55-45.

Η Ιταλία στην τέταρτη περίοδο μείωσε σε 59-53, αλλά μέχρι εκεί. Ένα τρίποντο της Μάλτση άνοιξε και πάλι την διαφορά (62-53), ενώ η ίδια παίκτρια διαμόρφωσε στο τέλος το τελικό 70-56.

Δεκάλεπτα: 10-15, 32-35, 45-55, 56-70

ΙΤΑΛΙΑ (Καπομπιάνκο):  Κιλίνι 7(1), Ντότο 2, Ρες 10, Σολτάνα 14, Ζανταλασίνι, Μπεστάγκνο 4, Κονσολίνι 3(1) Κρίπα 2, Φορμίκα 4, Πένα 1, Γκορίνι, Μασκιάντρι 3, Ντε Πρέτο 6,  Ταγκλιαμέντο

ΕΛΛΑΔΑ (Κεραμιδάς): Σπυριδοπούλου 2, Νικολοπούλου, Σπανού 6, Καλτσίδου 13(1), Μάλτση 30(5), Εϊβερι, Σταμολάμπρου 4, Σταμάτη 6, Κοσμά 7(2), Διέλα, Χριστινάκη 2.

Ο ομοσπονδιακός προπονητής Κώστας Κεραμιδάς ανέφερε μετά το τέλος του αγώνα: «Η προετοιμασία συνεχίζεται και δεν μένουμε στη νίκη. Δοκιμάσαμε πολλά σχήματα στην άμυνα και στην επίθεση και προσπαθούμε να παρουσιάσουμε στο παρκέ αυτά που έχουμε θέσει ως στόχο στο παιχνίδι μας.  Το σημαντικό είναι να παίζουμε σαν ομάδα και να δείχνουμε ότι είμαστε ομάδα. Σήμερα το πετύχαμε σε μεγάλο βαθμό στον αγώνα. Υπάρχει και το αυριανό ματς στο οποίο θα συνεχίσουμε τις δοκιμές».