Βαριά άρρωστος

935

Βίο αντίθετο διανύει ο Ολυμπιακός στον δεύτερο γύρο της Ευρωλίγκας, καθώς έχασε και χθες βράδυ στη Σερβία από τον Ερυθρό Αστέρα με 89-78, γνωρίζοντας την 7η ήττα του. Σχετικά καλά ξεκίνησε τον αγώνα ο Ολυμπιακός παίρνοντας πόντους από Σπανούλη, Πρίντεζη και Ρόμπερτς αλλά ο Ερυθρός Αστέρας ισορρόπησε γρήγορα και με μπροστάρηδες τους Ρότσεστι, Ένις και Νταβίντοβατς -και εν τη απουσία του σκόρερ Φελντέιν αλλά και του Άντιτς- πήρε κεφάλι στο σκορ για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο 24-20 και το ημίχρονο στο +9 (43-34).

Όμως στην τρίτη περίοδο οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου αποφάσισαν να μην τα παρατήσουν, έσφιξαν την άμυνά τους και σε συνδυασμό με την αποβολή του τεχνικού των Σέρβων, Ντούσαν Αλιμπίγεβιτς, με δύο τεχνικές ποινές, οι Πειραιώτες ροκάνισαν τη διαφορά και μείωσαν στον πόντο (47-46 στο 24’). Πιο ορθολογικό μπάσκετ στην τρίτη περίοδο από τους ερυθρόλευκους που απαρνήθηκαν το μακρινό σουτ και έβαλαν τη μπάλα μέσα στη ρακέτα τροφοδοτώντας κυρίως τον Παπανικολάου με αποτέλεσμα να πάρουν μια διαφορά 6 πόντων στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (57-63).

Είναι δύσκολο όμως να επιβληθείς σε αυτό το επίπεδο με 10 μόλις λεπτά καλού μπάσκετ αφού οι Πειραιώτες φρόντισαν να διαγράψουν την εμφάνιση που έκαναν στην προηγούμενη αμέσως περίοδο. Κακό μπάσκετ και ακόμα χειρότερη άμυνα επέτρεψαν στους Σέρβους να σκοράρουν 32 ολόκληρους πόντους στην τελική ευθεία του αγώνα με την τελευταία ισοπαλία και την τελευταία ουσιαστική απειλή του Ολυμπιακού προς διεκδίκηση της νίκης να σταματάει στο 35ο λεπτό (71-71). Έκτοτε δεν κατάφερε να ακολουθήσει με τον Καναδό γκαρντ Ένις να βάζει οριστική σφραγίδα με τρίποντο (85-75) και την ελληνική ομάδα να γνωρίζει την ήττα με 89-78.

Καλύτερος παίκτης των Σέρβων ο Ένις που σημείωσε 21 πόντους, μάζεψε 8 ριμπάουντ και μοίρασε 5 ασίστ, με Ρότσεστι (11π., 6ασ.) και Ντάνγκουμπιτς (11π.) να ακολουθούν σε απόδοση. Από την άλλη, για τον Ολυμπιακό ξεχώρισε ο για μια ακόμη φορά “πληθωρικός” Παπανικολάου με 12 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ο Σπανούλης με 16 πόντους και 3 ασίστ και ο Ρόμπερτς με 14, ενώ σε ένα σημείο του ματς βοήθησε και ο Κάιλ Γουίλτζερ (10π.).