Β΄Εθνική (αγώνες κατάταξης): Πήρε προβάδισμα ανόδου ο Παπάγος

680

Οι «Στρατηγοί» έμειναν όρθιοι στην Αταλάντη. Ο Παπάγος νίκησε τον Ερμή Αγιάς 77-73 στον αγώνα κατάταξης μεταξύ των ομάδων που τερμάτισαν τρίτες στους δύο ομίλους της Β΄Εθνικής και απέκτησε αυτομάτως προβάδισμα για άνοδο στην Α2, εφόσον δημιουργηθεί κάποιο κενό στο πρωτάθλημα της επόμενης σεζόν.

Οι «Στρατηγοί» ήταν συνέχεια μπροστά στο πρώτο ημίχρονο, μέχρι που ο Ερμής προηγήθηκε 25-28 χάρις σε σερί 0-6 και άρχισε να παίρνει τα ηνία στο παιχνίδι. Οι Θεσσαλοί έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα πέντε πόντων (54-59), ωστόσο ο Παπάγος μπήκε στην τέταρτη περίοδο με σερί 7-0 και από εκεί και πέρα οι ομάδες πήγαν χέρι χέρι μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα, με τους «στρατηγούς» να αποδεικνύονται στο τέλος πιο ψύχραιμοι.

Πήρε τη νίκη το Αγρίνιο στην Ακράτα

Στον αγώνα μεταξύ των ομάδων που τερμάτισαν στην τέταρτη θέση των δύο ομίλων, το Αγρίνιο επιβλήθηκε του Πανερυθραϊκού με 68-61. Η ομάδα του Χρήστου Μυριούνη θα είναι λοιπόν η επιλαχούσα για άνοδο στην Α2 στην (ακραία) περίπτωση που “ανοίξουν” τρεις θέσεις στο πρωτάθλημα της επόμενης αγωνιστικής περιόδου. Όσον αφορά στην εξέλιξη της αναμέτρησης στην Ακράτα, το Αγρίνιο πήρε από νωρίς το προβάδισμα και το διατήρησε σχεδόν σε όλο το παιχνίδι, καταφέρνοντας στο τέλος να φτάσει και στη νίκη.