ΑΣΕΘ: Πήραν το ντέρμπι οι Ελαιώνες

1247

Σε εξ’αναβολής αγώνα που ήταν να διεξαχθεί την 8η αγωνιστική του ΑΣΕΘ, η ομάδα του Α.Π.Ο.Κ.Μ. φιλοξένησε στο κλειστό της Πολίχνης την κατασκήνωση ΕΛΑΙΩΝΕΣ.

Νικητές του ντέρμπυ κορυφής οι παίκτες των ΕΛΑΙΩΝΩΝ με 61-70. Με τη νίκη αυτή η Κατασκήνωση έπιασε στη 2η θέση τον Α.Π.Ο.Κ.Μ. και τον υποχρέωσε παράλληλα στην πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο και αναγνωριστικό. Στο τελευταία λεπτά του ημιχρόνου οι ΕΛΑΙΩΝΕΣ πήραν διαφορά 13 πόντων, αλλά ο Α.Π.Ο.Κ.Μ. στο 3ο δεκάλεπτο ροκάνισε τη διαφορά, αφού δυσκόλεψε επιθετικά τους αντιπάλους του. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι ομάδες μπήκαν ισόπαλες, αλλά 11 σερί αναπάντητοι πόντοι έδωσαν τη νίκη τελικά στους ΕΛΑΙΩΝΕΣ.

Το παιχνίδι ευχαριστήθηκαν αρκετοί φίλαθλοι και των δυο ομάδων, ενώ οι παίκτες συναγωνίστηκαν σε κλίμα απόλυτα φιλικό.

Υ.Γ. Ο αγώνας διεξήχθη νωρίτερα διότι 22-25 Νοεμβρίου στην Πολωνία μέλη της ομάδας του Α.Π.Ο.Κ.Μ. θα συμμετέχουν στο EUROCUP Κωφών. Ο Α.Σ.Ε.Θ. και η Κατασκήνωση ΕΛΑΙΩΝΕΣ τους εύχονται ολόψυχα καλή επιτυχία.

Δεκάλεπτα : 15-15, 25-38,46-48, 61-70  Διαιτητές: Θρασυβουλίδης-Τράκας

Α.Π.Ο.Κ.Μ. (Γκανάτσας) : Γκανάτσας 33 (3), Ουρδούδης 11, Κεραμιτσούδης 5 (1), Σπανουδάκης, Ματαράς 1, Αγγελίδης Α. 2, Αγγελίδης Β. 2, Μητσικούδης 7 (1), Μπαμπάος.

ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΗ ΕΛΑΙΩΝΕΣ (Σιταρίδης): Κώττης 29(3), Σιταρίδης Β. 4 (1), Αντωνιάδης 26 (4), Παπαποστόλου 3, Κουσίδης 4 , Χατζηκυριακιδης 2, Σιαμαντουρας 2.