ΑΣΕΘ: Δύσκολη νίκη για τους Ελαιώνες- Όλα τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής

990

Για την 11η αγωνιστική του ΑΣΕΘ και 2η του β’γύρου, διεξήχθη στα Διαβατά ένα ακόμα ντέρμπυ κορυφής του β’ ομίλου. Η παιδική κατασκήνωση ΕΛΑΙΩΝΕΣ πήρε τη ρεβάνς, νικώντας δια πυρός και σιδήρου την ομάδα των BROKERS με 72-70!

Πριν τον αγώνα οι ΕΛΑΙΩΝΕΣ ήταν στην κορυφή του ομίλου έχοντας μόνο μια ήττα, αυτήν από τον τωρινό αντίπαλο τους, ενώ οι BROKERS παλεύουν πλέον για την 4η θέση και την είσοδο τους στα play off του Πρωταθλήματος.

To παιχνίδι ξεκίνησε δυνατά για τους Εκτελωνιστές, οι οποίοι κράτησαν χαμηλά την Κατασκήνωση και προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με σχεδόν διψήφια διαφορά, η οποία και διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο οι ΕΛΑΙΩΝΕΣ δυνάμωσαν την άμυνα τους και άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά, η οποία μειώθηκε στον πόντο με τη λήξη της 3ης περιόδου. Με την έναρξη του 4ου και καθοριστικού δεκαλέπτου, οι Εκτελωνιστές έπιασαν στον ύπνο και στον ξύπνιο τους ΕΛΑΙΩΝΕΣ, οι οποίοι μάλλον αναπολούσαν καλοκαιρινές στιγμές, και στο πρώτο μόλις λεπτό έφτασαν άκοπα τη διαφορά στους 7 πόντους, η οποία και συντηρήθηκε έως το τελευταίο λεπτό. Τότε οι άστοχοι μέχρι τότε παίκτες της Κατασκήνωσης πέτυχαν δυο τρίποντα σε ισάριθμες επιθέσεις, πέρασαν μπροστά με 2 πόντους και οι Εκτελωνιστές είχαν την κατοχή για την τελευταία επίθεση με 24’’ να απομένουν. Η επίθεση εκδηλώθηκε από χαμηλά, το σουτ υπό πίεση βρήκε σίδερο και μετά από μάχες στη διεκδίκηση η μπάλα κατέληξε στα χέρια των τελικών νικητών!

Το παιχνίδι ήταν δραματικό, με εναλλαγές στο σκορ και πολλές μάχες, οι παίκτες δεν άφηναν έως το τέλος καμιά φάση να πάει χαμένη, αγωνίστηκαν χωρίς την παραμικρή αντιπαράθεση και στο τέλος όλοι ευχαριστήθηκαν το μπασκετικό Σαββατόβραδο!

Διαιτητές: Θρασυβουλίδης – Σπυριάδης.

Δεκάλεπτα : 11-20, 32-39, 51-52, 72-70.

ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΗ ΕΛΑΙΩΝΕΣ (Αντωνιάδου): Κώττης 24 (4), Σιταρίδης 12 (1), Παραμανίδης 6, Παπαποστόλου 4, Κεισίδης Ν. 8 (1), Χατζηκυριακιδης 2 , Αντωνιάδης 16 (3).

BROKERS BC (Κοσμίδης-Παπαγιαννάκης): Καρακασίδης 3 (1), Μαυρομανωλης, Ταρνανίδης 17, Ελευθεριάδης, Ψαροπουλος 4, Φραγκουλίδης 22 (2), Ιωακειμίδης 2, Τσιταμπάνης, Βλάχος 20 (2), Χωρινός 2.

Εκτός όμως από το μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής, το περασμένο Σαββατοκύριακο έγιναν και όλοι οι υπόλοιποι αγώνες της 11ης αγωνιστικής. Τα αποτελέσματα: