Ήττα από τη Τουρκία και τελευταία θέση για την Εθνική στο Ευρωπαϊκό Νεανίδων (pics)

700

Η απογοήτευση από τον υποβιβασμό στην Β’ κατηγορία και η ανωτερότητα της Τουρκίας δεν άφησαν την Εθνική Νεανίδων να ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις της στο Ευρωμπάσκετ στην Ουγγαρία με ψηλά το κεφάλι.

Η ομάδα της Ελένης Καφαντάρη γνώρισε την ήττα με 71-62 στον τελευταίο αγώνα της στο τουρνουά και κατέκτησε την τελευταία (16η) θέση στο τουρνουά.

Η Ελλάδα ήταν ανταγωνιστική στο πρώτο ημίχρονο, όταν και οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια με 33-33. Στην τρίτη περίοδο ωστόσο η Τουρκία κατάφερε χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 27-17 να ξεφύγει με 60-50, παίρνοντας τον έλεγχο του αγώνα. Στην τέταρτη περίοδο μάλιστα η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 15 πόντους (65-50), με την Τουρκία να φτάνει τελικά στη νίκη παρά τις προσπάθειες της Εθνικής Νεανίδων να ανατρέψει τα δεδομένα.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 33-33, 60-50, 71-62

ΤΟΥΡΚΙΑ: Γκιουνέρ 31 (17 ρ.), Γιλντιζάν 7, Ούλμπε, Τασάε 8, Αλπερ 23 (4), Τάσκιν, Τόπκου, Γκέζγκιν 2, Ουγκούρ

ΕΛΛΑΔΑ: Κοντογεωργου 6, Τσινέκε Ε. 23 (1), Τζανετάτου 2, Μυλωνάκη 5 (1), Αναστασοπούλου 7, Τσινέκε Α. 4, Παναγιωτοπούλυ, Κουκη 6, Πραπα 7, Τσιχλάκη 2, Στούπα

Πηγή: sport24.gr