“Άλωσε” τον Εύοσμου ο Φίλιππος Βέροιας

1400

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη της ανδρικής ομάδας του Φιλίππου Βέροιας στον Εύοσμο επι του τοπικού Αίαντα για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής με σκορ 71-73.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αμφίρροπο με τον Φίλιππο στο 8′ να παίρνει προβάδισμα 15-16 και στο 10′ 18-20. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γκίμα κατάφεραν και πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα με 32-35 παρόλο που οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 12′ με 25-20.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι στο τρίτο δεκάλεπτο επικράτησαν στο σκορ με 47-44 αλλά Φίλιππός μπήκε και πάλι μπροστά στο σκορ στο 34′ με 54-56 ενώ κράτησε την διαφορά μέχρι τέλους και πήρε άλλη μια μεγάλη νίκη με 71-73

Διαιτητές :  Δημάδης και Ντούρας  Δεκάλεπτα : 18-20, 32-35, 47-44, 71-73

ΑΠΣ Αίας Ευόσμου (Τσούρμας): Αμούτζιας 11(1), Τσιμπής 9(1), Καδής , Δεληγιάννης 24(5), Τσιακλάγκανος, Σπύρας, Καραμανώλης 4(1), Δεμερτζής 9(3), Σικαλίδης 14, Μπαλτζόπουλος, Κόκουρας.

Φίλιππος (Γκίμας – Μπλατσιώτης) : Paros 3, Τσούκας 10(2), Τσιμίδης, Βάλλιος 2 ,Παπαδόπουλος Νίκος 13, Κοθράς 25(5), Γεωργιάδης, Σιόλογκας 16(1), Θεοδωρίδης 4, Σταυριανίδης