Κύπελλο ΑΣΕΘ – Προημιτελική φάση: Τα αποτελέσματα

359

Το περασμένο Σαββατοκύριακο είχαμε διακοπή στο Πρωτάθλημα του ΑΣΕΘ, καθώς διεξήχθη η προημιτελική φάση του Κυπέλλου.

Η GABOL νίκησε εύκολα την EL TORO STEFANINA Π. ΜΕΛΑ με 74-40 και προκρίθηκε στους 4 του θεσμού, εκεί που θα αντιμετωπίσει την SKOURAS CAMP BC, η οποία κόντρα στα προγνωστικά, συνέτριψε τους ΜΑΚΕΔΟΝΟΜΑΧΟΥΣ ΚΑΛΟΧΩΡΙΟΥ με 46-74.

H COCA COLA 3E κατάφερε τελικά να υποτάξει τους μαχητικούς PIPELINERS με 74-63 και θα αντιμετωπίσει στον άλλο ημιτελικό την ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΗ ΕΛΑΙΩΝΕΣ, η οποία πήρε δύσκολα το ντέρμπι με τη MEDICAL, νικώντας με 53-47.

Οι δύο ημιτελικοί θα διεξαχθούν στο κλειστό του Φοίνικα ο ένας μετά τον άλλο, ημέρα Σάββατο μετά το Πάσχα. Η ακριβής ημερομηνία τους (14 ή 21 Απριλίου) θα γίνει γνωστή την άλλη εβδομάδα, μαζί με τις ημερομηνίες της πρώτης φάσης των Play Off.

Για το Πρωτάθλημα, ο Ιπποκράτης νίκησε σε εξ αναβολής αγώνα την Ελλάς Χαρτ με 65-57 και εξασφάλισε οριστικά την πρώτη θέση στον Α΄ όμιλο του Πρωταθλήματος. Περιμένει δε το αποτέλεσμα του αγώνα GABOLAGT GROUP BC που θα κρίνει την τελική κατάταξη στον Β΄ όμιλο για να μάθει την αντίπαλό του στα Play Off.

Η βαθμολογία του Πρωταθλήματος, μία αγωνιστική πριν το τέλος της κανονικής περιόδου είναι:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ – ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΘΕΣΗ

ΟΜΑΔΑ

ΒΑΘΜΟΙ

ΑΓΩΝΕΣ

Ν-Η

ΠΟΝΤΟΙ

1

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ

33

17

16 – 1

1189-960

2

MEDICAL

31

17

14 – 3

1205-981

3

COCA COLA 3E

31

17

14 – 3

1156-978

4

ΜΑΚΕΔΟΝΟΜΑΧΟΙ ΚΑΛ/ΡΙΟΥ

28

17

11 – 6

1065-901

5

ΕΛΛΑΣ ΧΑΡΤ

27

18

9 – 9

1054-1067

6

ΣΥΡΜΑΚ

24

17

7 – 10

996-1016

7

GK BASKETBALL

23

17

6 – 11

859-973

8

S.B.C.

22

17

5 – 12

853-1009

9

ΥΔΡΑΥΛΙΚΗ

19

17

2 – 15

862-1085

10

REPORTERS ***

10

18

3 – 15

432-710

 

Β’ ΟΜΙΛΟΣ – ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΘΕΣΗ

ΟΜΑΔΑ

ΒΑΘΜΟΙ

ΑΓΩΝΕΣ

Ν-Η

ΠΟΝΤΟΙ

1

ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΗ ΕΛΑΙΩΝΕΣ

32

17

15 – 2

1338-1036

2

GABOL

30

17

13 – 4

1190-910

3

BROKERS BC *

30

18

13 – 5

1200-961

4

AGT GROUP BC

29

17

12 – 5

1159-973

5

Α.Π.Ο.Κ.Μ.

27

17

10 – 7

905-893

6

SKOURAS CAMP BC

27

18

9 – 9

1009-1113

7

EL TORO STEFANINA Π. ΜΕΛΑ

23

17

6 – 11

1036-1117

8

PIPELINERS

21

17

4 – 13

862-940

9

ΚΑΥΚΑΣ *

18

17

2 – 15

719-1187

10

PROVIL **

17

17

2 – 15

635-923

 

Το Σαββατοκύριακο διεξάγεται η 18η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου, ενώ ο ΑΣΕΘ συνεχίζει τις πυρετώδεις προετοιμασίες για το φετινό ALL STAR GAME που θα γίνει το Σάββατο 24 Μαρτίου, στις 18.00, στο κλειστό του Καλοχωρίου και θα περιλαμβάνει αρκετές εκδηλώσεις.

Το πρόγραμμα της αγωνιστικής έχει ως εξής:

ΠΕ 08/03

20:30

ΔΑΚ ΠΥΛΑΙΑΣ

BROKERS BC – SKOURAS CAMP BC

109-55

ΠΑ 16/03

19:45

ΔΑΚ ΠΟΛΙΧΝΗΣ

EL TORO STEFANINA Π. ΜΕΛΑ – PIPELINERS

 

ΣΑ 17/03

19:30

ΚΑΛΟΧΩΡΙΟΥ

ΣΥΡΜΑΚ – COCA COLA 3E

 

ΣΑ 17/03

19:45

ΦΟΙΝΙΚΑ

S.B.C. – GK BASKETBALL

 

ΣΑ 17/03

21:20

ΚΑΛΟΧΩΡΙΟΥ

ΚΑΥΚΑΣ – Α.Π.Ο.Κ.Μ.

 

ΣΑ 17/03

21:30

ΦΟΙΝΙΚΑ

MEDICAL – ΥΔΡΑΥΛΙΚΗ

 

ΣΑ 17/03

21:30

ΔΑΚ ΙΩΝΙΑΣ

ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΗ ΕΛΑΙΩΝΕΣ – PROVIL

 

KY 18/03

19:30

ΚΑΛΟΧΩΡΙΟΥ

ΜΑΚΕΔΟΝΟΜΑΧΟΙ ΚΑΛ/ΡΙΟΥ – ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ

 

KY 18/03

21:20

ΚΑΛΟΧΩΡΙΟΥ

AGT GROUP BC – GABOL

 

REPORTERS – ΕΛΛΑΣ ΧΑΡΤ

0-20