Β΄Εθνική: Αποτελέσματα, Αγώνες, Βαθμολογίες (29η αγωνιστική)

502

1ος Όμιλος

Το Μαρούσι πανηγύρισε την άνοδό του στην Α2 μετά την 29η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β’ Εθνικής. Η ομάδα του Κώστα Κεραμιδά παρά την εντός έδρας ήττα από το Περιστέρι, εξασφάλισε την δεύτερη προνομιούχο θέση, αφού έχασε και ο Πανερυθραϊκός εκτός έδρας από τον Τρίτωνα. Την τρίτη θέση εξασφάλισε η ομάδα του Παπάγου, που μπορεί και να ισοβαθμήσει με το Μαρούσι στην επόμενη και τελευταία αγωνιστική, αλλά η ισοβαθμία είναι υπέρ του Αμαρουσίου.

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

ΕΦΑΟΖ – Πρωτέας Β. 60-63

Μανδραϊκός – Κρόνος Αγ. Δημ. 69-83

Παπάγου – Απόλλων 75-62

Τρίτων – Πανερυθραϊκός 73-71

Κορωπί – ΚΑΠ 78-66

Ιωνικός – ΑΕΝΚ 83-67

Εργοτέλης – Πανελευσινιακός 80-71

Μαρούσι – Περιστέρι 73-81

 

ΤΑ ΦΥΛΛΑ ΑΓΩΝΑ

ΜΑΡΟΥΣΙ–ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 73-81

Δεκάλεπτα: 14-20, 34-41, 52-58, 73-81

Διαιτητές: Στούκας, Καραβίτης

ΜΑΡΟΥΣΙ (Κεραμιδας): Σεργιένκο, Στασινός 9(2), Κουτσουγέρας, Ξυδας 6(2), Μπαλάφας 6(2), Κανέλλης 11(3), Στούκας 3(1), Σολωμός 15, Σουρλής 17(3), Παπαγεωργόπουλος 6, Καπετάνιος.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Καραγιάννης): Παππάς 13, Ντακούλιας 4, Γοργόνης 8(1), Μαγκουνής 22(1), Πολυτάρχου 3(1), Παπαντωνάκος 6(1), Μάντζαρης 4(1), Λυκογιάννης 12, Κατιάκος 6,Τασόπουλος, Καπώνης 3(1), Χουγκάζ.

 

ΤΡΙΤΩΝ-ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ 73-71

Διαιτητές: Ζακεστίδης-Στρέμπας

Δεκάλεπτα: 10-16, 33-28, 51-50, 73-71.

ΤΡΙΤΩΝ (Μιχελάκος, Ανδρεδάκης): Γρύλλης 1, Κουτούλας 3, Καλαντζής 14 (2), Πετρόπουλος 1, Ντιμπ 15 (2), Θυμνιός 8, Ασπρόπουλος, Κοντινός, Γκαβανόπουλος 7 (1), Ανδρεόπουλος 13, Βερτούδος 11 (3).

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Χουχουλής): Πρισκομάτης, Πρίτσος 7, Κούσουλας 13 (3), Δέλλιος 4, Καλλιανιώτης 13 (3), Γιαουρτόγλου 10, Τοπάλης 8, Αντωνίου 11 (3), Αλεξίου 1, Γιανναλέτσος 4.

 

ΠΑΠΑΓΟΥ-ΑΠΟΛΛΩΝ 75-62

Διαιτητές: Καλαϊτζάκης-Χριστοδουλάκης

Δεκάλεπτα: 20-24, 40-35, 62-47, 75-62.

ΠΑΠΑΓΟΥ (Σορώτος): Γεωργούλης, Φωτητζόγλου, Σιμόπουλος 1, Αποστολίδης 8 (1), Δέδες 11, Αρσένης 5 (1), Φακοπουλίδης 9 (2), Καμπούρης, Χαϊκάλης 5 (1), Γκάτζο 11 (3), Κακιούζης 25.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Ασημακόπουλος): Mπάρδας 14 (4), Σπυρόπουλος 7 (1), Σκουτέλης 2, Βαμβακάς 4 (1), Γεωργίου 3 (1), Aρναουτάκης 5, Kυπριτζόγλου 7, Xανιάς 3 (1), Σιδέρης, Νασόπουλος 2, Δενδρινός 10 (2), Παπουτσής 5 (1)

 

ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ-ΚΡΟΝΟΣ 69-83

Διαιτητές: Διμπινούδης-Παυλόπουλος

Δεκάλεπτα: 16-26, 35-43, 52-64, 69-83.

ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ (Μπεκές): Μουστόπουλος 11, Βαφιάς 10, Ψυλέας 12 (1), Γεωργοπαπαδάκος 14 (2), Λυτόπουλος 3, Κούρτης 5, Τζιβελέκας 10 (1), Κωτσόπουλος 3 (1), Παπανικολάου 2, Ντότσι, Κοντούλης, Παπαπέτρος 2.

ΚΡΟΝΟΣ (Παπαμάρκος): Μπάλλας 5 (1), Στραγανιώτης 13 (3), Ξιούρας 6 (2), Αρχος, Ζούκας 13, Κόης 7 (1), Φρουσκλιάς 28 (6), Ηλιόπουλος, Γκαϊντάσοφ 9, Μπέλη, Παπανικολάου, Ματαλιωτάκης 8.

 

ΕΦΑΟΖ – ΠΡΩΤΕΑΣ Β. 60-63

Δεκάλεπτα: 18-10, 28-24, 42-35, 60-63

ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (Ζήβας): Κοψιάς 3(1), Γκοντγουιν, Γεωργοπαπαδάκος 12(4) Καπεζόγλου 1, Νάκης 10(2), Ξύδης, Καστανιώτης 5, Λεγκίκας 22(3), Τσιτσιγιάννης 5, Τηλιόπουλος

ΠΡΩΤΕΑΣ Β. (Ποδαράς): Μόρφης 13(2), Βλάχος, Καματερός, Παπαδής, Εμμανουηλίδης 18(2), Αθηνιώτης 3, Αυγενικός 9(1), Βαρδαβάς 11(1), Σκουλούδης, Γάργαλης 7, Πλουμής, Τσακναρίδης

 

ΙΩΝΙΚΟΣ-ΑΕΝΚ 83-67

Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος-Αποστολίδης

Δεκάλεπτα: 23-18, 42-34, 66-50, 83-67.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Γούναρης): Βασιλόπουλος 11 (1), Παναγιωταράς 8, Καπινιάρης 6, Παλαιοχωρίτης 17 (3), Βουγιούκας 13, Πετρόπουλος 16 (3), Παπαγεωργίου, Μπολάτογλου 5, Κοντραφούρης 3, Περσίδης 4 (1), Μπεζαντάκος.

AENΚ (Λιόγας): Καμαριανός 2, Μοσχοβίτης 12 (2), Κεφαλάς 7 (1), Μαρίνος 6 (1), Καράμπελας, Αλετράς 2, Παπανικολάου 7 (1), Χατζηνικόλας 5, Καραβανάς 12, Οικονομόπουλος 2, Δρακάκης 6, Μανούσος 6.

 

ΚΟΡΩΠΙ-ΚΑΠ 78-66

Διαιτητές: Λύρας-Αθανασόπουλος

Δεκάλεπτα: 28-15, 47-28, 71-38, 78-66.

ΚΟΡΩΠΙ (Κατσούνης): Δήμας 16 (3), Αγόρης 10 (2), Θεοδωράκος 2, Καραδολάμης 21 (4), Κερασοβίτης 3 (1), Αμπαράς 8 (2), Αγγελόπουλος 7, Ντάλλης 2, Σταθόπουλος 9.

KAΠ (Ταυρόπουλος, Ψαράκης): Σκάνδαλος 24 (4), Γραμματίκας, Κόκκας 4, Γαπκιάδης, Καρτέρης, Πανταζής, Καραμπάς 4, Ροδοστόγλου 23 (3), Μαργέλης 9 (1), Kαγιαντζάς, Θεοδωράκης 2.

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 29 αγώνες)

1. Περιστέρι 25-4 54

2. Μαρούσι 21-8 50

3. Παπάγου 20-9 49

4. Πανερυθραϊκός 19-10 48

5. Κορωπί 17-12 46

6. Ιωνικός Ν. 16-13 45

7. Μανδραϊκός 15-14 44

8. Πανελευσινιακός 15-14 44

9. ΕΦΑΟΖ 14-15 43

10. Πρωτέας Β. 14-15 43

11. Τρίτων 14-15 43

12. ΑΕΝΚ 13-16 42

13. Κρόνος Αγ. Δημ. 12-17 41

14. Εργοτέλης 10-19 39

15. Απόλλων 4-25 33

16. ΚΑΠ 3-26 32

 

Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (21/5)

Κρόνος Αγ. Δημ. – ΕΦΑΟΖ

Περιστέρι – Μανδραϊκός

Πρωτέας Β. – Παπάγου

Απόλλων – Τρίτων

Πανερυθραϊκός – Κορωπί

ΚΑΠ – Ιωνικός Ν.

ΑΕΝΚ – Εργοτέλης

Πανελευσινιακός – Μαρούσι

 

2ος Όμιλος

ΠΙΕΡΙΚΟΣ/ΑΡΧΕΛΑΟΣ-ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ 86-80

Διαιτητές: Σιμιτόπουλος – Τζήμα.

Δεκάλεπτα: 19-30, 41-39, 57-59, 86-80.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Πολυχρόνης, Τζιοβάρας, Γκοντόπουλος 18 (4), Καλτσουνάς, Γκογκίδης 18 (4), Καραγκιολίδης 23 (1), Χανέλλι, Τοπούζης 11, Κωνσταντινίδης, Τσιρογιάννης 12 (2), Μπόζογλου, Παπαμιχαήλ 4.

ΓΣ Ερμής Αγιάς (Γιάσαρης): Τσιάμπαλης, Γκανέτσας, Μηλιώνης, Χαλκιάς 10 (2), Κόμματος 24 (6), Περοττής 19, Τριανταφύλλου 18 (3), Βαβάτσικος 3 (1), Φαρμάκης Α., Γούλας 4, Αγαπίου 2, Φαρμάκης.

 

ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ-ΓΕΦΥΡΑ 83-86

Διαιτητές: Ζαχαρής-Τσουμαχίδης
Δεκάλεπτα: 26-24, 42-28, 65-69, 83-86.
ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ (Καραμανλής): Αμπατζίδης 2, Μητσάκης 19 (4), Λεμονάκης 4, Μουρατίδης 17 (2), Μαυρίδης 10, Γαρέζος 3 (1), Καραϊσκάκης, Καραθανάσης 2, Κιγμέτογλου 10, Σταύρου 16 (2), Μάρκου, Βαϊντερλής.
ΓΕΦΥΡΑ (Τουλούμης): Κρομήδας 4, Δανάκης 12 (1), Κολοκοτρώνης 7 (1), Σαραντίδης, Καζαμίας 12 (2), Μυλωνίδης 27 (2), Ευσταθιάδης Ταραμάς 7 (2), Ιατρίδης, Μπίσκας 7 (1), Καρούζος 10 (2).

 

ΦΙΛΙΠΠΟΣ-ΧΑΡ. ΤΡΙΚ. 57-81
Διαιτητές: Τζιοπάνος-Σιταρίδης
Δεκάλεπτα: 15-20, 32-46, 45-68, 57-81.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ Β. (Γκίμας – Μπλατσιώτης): Τσεσμετζίδης, Τσιμίδης 2, Τσούκας 13, Βάλλιος 10 (3), Παπαδόπουλος 6, Μόρας, Σιόλογκας 20(1), Θεοδωρίδης 6, Τόκας.
ΧΑΡ. ΤΡΙΚ. (Δημητριάδης): Βουρνάς 4, Λειβαδάς 2, Παπαδιονυσίου 8, Τοπουζίδης 15 (3), Μουράτογλου 6, Σταυρόπουλος 4, Παπαρέγκας 18 (3), Γεωργιάδης 13, Ψάλτου 6, Δημητρόπουλος 3, Τσαπατώρης 2.

 

ΑΣΠΙΔΑ-ΑΝΑΤΟΛΙΑ 78-82
Διαιτητές: Παπαδόπουλος-Ταρενίδης
Δεκάλεπτα: 22-22, 40-38, 59-60, 78-82
ΑΣΠΙΔΑ (Ιωαννίδης): Μασμανίδης, Παπαδάκης, Γρούδος 4, Τσιώγκας 9 (3), Στεφανίδης 13 (2), Καραμπίνης, Τσιαβές, Κουτσογιάννης 11, Ασημάκης 26 (6), Μανδαλάκης 12, Πετς 3 (1).
ΑΝΑΤΟΛΙΑ (Γκαϊτατζής, Ευγενειάδης): Ζαφειρούδης 7 (1), Πρωτούλης 26 (2), Βρεττάς 5, Σιώπης 8 (2), Γαλανίδης 15 (4), Μπίλιος, Συμεωνίδης 10, Αζίζης, Σταματόγιαννης 5, Τζουβάρας 5 (1), Βεργίνης 1, Κότσανος.

 

ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ-ΑΙΑΣ 72-76
Διαιτητές: Ντούρας-Εκίζογλου
Δεκάλεπτα: 26-15, 40-32, 48-48, 72-76.
ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ (Καραπιπερίδης): Ζαγορίτης, Πιπιλιάρης 10 (3), Πετρίδης 7, Βούλγαρης 15 (3), Χρηστίδης, Νησιώτης, Νουκάρης 32 (6), Ακριτίδης 8, Mίκιτς 8.
ΑΙΑΣ (Παπαδόπουλος, Ξανθόπουλος): Τσιμπής 15 (3), Μπαλτζόπουλος, Καδής 7 (1), Δεληγιάννης 18 (4), Σικαλίδης 6, Κόκουρας 4, Σεκαδάκης, Σπύρας 7 (1), Τσιακλάγκανος 10, Καραμανώλης 9 (3).

 

ΣΤΡΑΤΩΝΙ-ΧΑΝΘ 69-65
Διαιτητές: Ελευθεριάδης-Παπαγεωργίου
Δεκάλεπτα: 19-14, 34-29, 50-46, 69-65.
ΣΤΡΑΤΩΝΙ (Χατζούλης): Κελεσίδης 19 (2), Δελίδης 8 (2), Σουτζόπουλος 4, Σαμαράς 5 (1), Φλιάτης Ι. 2, Θωμαΐδης 5, Φλιάτης Γ. 6 (1), Πολιτόπουλος, Δασκαλόπουλος 20.
ΧΑΝΘ (Νικολαΐδης): Ιορδάνογλου 4, Αμπατζάς 22 (2), Βλάχος, Ελευθεριάδης, Ζιάκας 6, Ερμείδης Π. 8 (1), Γεωργάκης 14, Μελίδης 1, Λευκαδίτης 10.

 

ΚΑΡΔΙΤΣΑ-ΚΑΣΤΟΡΙΑ 70-61
Διαιτητές: Τσιρτσιμάλης-Κοϊμτζόγλου
Δεκάλεπτα: 24-15, 41-26, 57-41, 70-61.
ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Ρουμελιώτης, Κομποδιέτας): Σκορδάς, Κουρέπης, Ζωιτσάκος, Λάκκας 12 (2), Μαυρογιάννης 16 (1), Παππάς Κ. 6 (2), Πάσσας, Καμαριώτης 7 (1), Παπαδόπουλος 2, Τριχόπουλος 17 (5), Θέος 6, Παππάς Γ. 4.
ΚΑΣΤΟΡΙΑ (Σούλιος): Κυριακόπουλος 12 (1), Χονδρογιάννης, Ματενίδης 1, Απιδόπουλος, Ελευθεριάδης 13 (1), Μπέγος, Τερσενίδης, Τασιούδης 2, Τεπετίδης 2, Αντωνιάδης 12, Μπένας 12 (1), Τσότσος 7.

 

ΑΓΡΙΝΙΟ-ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ 77-74

Δεκάλεπτα: 25 – 20, 41 – 37, 53 – 54, 77 – 74.

Διαιτητές: Δημόπουλος – Καρακάσης.
VIVECHROM Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Χρήστος Μυριούνης): Τασόπουλος 9(1), Μπερερής 20(1), Σαπλαούρας, Σταμούλης, Πουρνάρας, Μπαρούχας 10, Τάσσος 13, Γκρέκας 5(1), Μήτσου 14(1), Μολώνης, Μακρής 6, Δασκαλάκης.

Μ.Α.Σ. ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ (Παναγιώτης Αμοιρίδης): Καϊκλής, Σπουργίτης, Μήνου 5(1), Ακεψιμαΐδης 30(7), Μάρουσιτς 9(1), Αβοκάτος, Πιλκούδης 8, Μέλλιος, Γκαμούρας 14, Καντάρκος 8.

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 29 αγώνες)
1. Καστοριά 53 (24-5)
2. Καρδίτσα 52 (23-6)
3. Ερμής Αγιάς 50 (21-8)
4. Αγρίνιο 47 (18-11)
5. Στρατώνι 46 (17-12)
6. Ερμής Λαγκαδά 44 (15-14)
7. Πευκοχώρι 44 (15-14)
8. Ανατόλια 43 (14-15)
9. Γέφυρα 43 (14-15)
10. Ασπίς Ξάνθης 43 (14-15)
11. Χαρίλαος Τρικούπης 43 (14-15)
12. Πιερικός Αρχέλαος 41 (12-17)
13. ΧΑΝΘ 39 (10-19)
14. Φίλιππος Βέροιας 38 (9-20)
15. Πολύγυρος 36 (7-22)
16. Αίας Ευόσμου 33 (4-25)